Kilkoro młodych ludzi spędza we włoskim zamku długie i gorące lato. To czas rewolucji seksualnej - dziewczyny zachowują się jak chłopcy, chłopcy nie przestają zachowywać się jak chłopcy. Obyczajowo-psychologiczna, trudna w lekturze, ale interesująca proza. Ze względu na dosadne opisy zbliżeń seksualnych, wyłącznie dla dorosłych czytelników.
Alberto Angela zaprasza czytelników w podróż po największym imperium świata starożytnego, aby w barwny i przystępny sposób ukazać realia życia jego mieszkańców.
Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, za panowania cesarza Trajana, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego. Wędrówka trwa, godzina po godzinie, od wczesnego ranka do północy. Spacerujemy zatłoczonymi ulicami, zaglądamy do warsztatów rzemieślniczych, księgarń i łaźni, na Forum Romanum, do amfiteatru i na targ niewolników. Autor otwiera przed nami drzwi zarówno do rezydencji najbogatszych obywateli, jak i do wielopiętrowych bloków, w których żyli ludzie średniozamożni i ubodzy.
Bohaterem powieści jest nowojorski Żyd. Jego żona wyjeżdża na kilka tygodni do matki, on zaś pozostaje sam na sam z upalnym miejskim latem i koszmarem, który niesie ze sobą nagłe pojawienie się dawnego znajomego. Proza obyczajowa z wyższej półki.
Warszawa-II wojna światowa-historia
Holocaust
Berg, Mary (1924- ) - wspomnienia
Jeden z najważniejszych dokumentów opisujących codzienne życie warszawskiego getta, a także bierny opór przejawiający się w działalności rozmaitych nielegalnych organizacji kulturalnych i socjalnych.
Książka napisana w konwencji monologu wewnętrznego bohatera będącego alter ego pisarza. Przyjęcie artystycznej bohemy, w którym uczestniczy jest okazją do analizy postaw i charakterów postaci pretendujących do miana artystów. Książka jest trudna w odbiorze, adresowana do wyrobionego czytelnika.
Barwny, epistolarny apokryf, w którym autor (zmarły 11 III 2000 roku w Paryżu) w kolejnych listach ojców do synów i synów do ojców przedstawia losy rodziny na tle burzliwych dziejów polskich od roku 1770 po rok 1970. Listy pełne anegdot, przygód i zaskakujących point nawiązują do klimatu opisywanych epok, często bawią, ale i zmuszają do refleksji. Proza niespodzianek fabularnych, pisana z narracyjną weną i kunsztownie stylizowana.
"Sagi warszawskie", czyli sensacyjne i powszednie, romantyczne i prozaiczne dzieje trzydziestu wielkich rodów warszawskich. Trzy tomy w jednym woluminie.
Bohaterowie dwóch znakomitych opowieści (opowiastek właściwie) składających się na ten tom odrzucają nudę ustabilizowanej egzystencji - jak żyjąca nieustannie "w podróży" Holy Golightly ze "Śniadania" (w filmowej adaptacji wspaniale zagrana przez Audrey Hepburn) - lub uciekają przed ludzką bezdusznością i okrucieństwem w rzeczywistość dzieciństwa, jak mieszkańcy domku na drzewie z "Harfy traw".
Po przedwczesnej śmierci przyjaciela główny bohater i narrator tej współczesnej powieści – zwolniony właśnie z pracy w redakcji w radiu warszawski inteligent – wyjeżdża nad mazurskie jeziora, by móc psychicznie odpocząć, przemyśleć swoje dotychczasowe życie i obecne położenie. W powracających retrospekcjach przygląda się dziejom tej wyjątkowej przyjaźni, porównuje losy przyjaciela i swoje, rozmyśla o życiowych ideałach i idealnych uczuciach, których wizje wyniósł z romantycznych lektur, a które boleśnie zderzają się z rzeczywistością. Pobyt nad mazurskim jeziorem przynosi też niespodziewany przełom w jego życiu osobistym. Czy bohater odnajdzie sens w losach przyjaciela i swoich? Czy wracając do Warszawy, będzie gotów zaakceptować życie takim, jakie ono jest?
Eseje znanego francuskiego pisarza pochodzenia rumuńskiego. Znany był ze swojego obsesyjnego wątpienia w filozofię, religię, cywilizację i człowieka. Fascynowali go cyniczni despoci, apologeci skrajnych myśli, okrucieństwo, fobie i śmierć.
Osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie, pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie. Wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie.
Studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Autor bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny mu jest wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Praca przede wszystkim dla psychologów i studentów.
Miłosz, Czesław (1911-2004)-korespondencja
Literatura polska-historia-Giedroyc, Jerzy (1906-2000)
Literatura polska-historia-Miłosz, Czesław (1911-2004)
Listy polskie
Giedroyc, Jerzy (1906-2000)-korespondencja
Indeks.
Ostatni tom korespondencji noblisty z redaktorem naczelnym paryskiej "Kultury". Poprzedni tom nosi tytuł "Listy 1964-1972".