Zbiór rozproszonych tekstów publicystycznych, w których autor zaprezentował swe poglądy na temat współczesnej cywilizacji. W publikacji zamieszczone są m. in. nieznane szkice o Keyserlingu, eseje na temat twórczości Parandowskiego i antykomunistycznego przewrotu w Gwatemali w 1954 roku oraz wspomnienia z budowy kolejki na Kasprowy Wierch w 1935 roku.
Listy polskie
Literatura polska-historia-Bobkowski A
Bobkowski A.-korespondencja
Bobkowski A.-biografia
Indeks.
Zbiór listów pisarza z lat 1940-1961 do stryja, Aleksandra Bobkowskiego, w których sięgamy głęboko do korzeni, do rodzinnej korespondencji. Czytelnik odkrywa część rodzinnych zawiłości, mitów i plotek. Fragmenty twórczości pisarza były drukowane w prasie.
Listy polskie
Literatura polska-historia-Bobkowski A
Bobkowski A.-korespondencja
Turowicz J.-korespondencja
Indeks.
Kolejna publikacja porządkująca spuściznę polskiego pisarza emigracyjnego. Tom obejmuje błyskotliwą, pełną humoru korespondencję wymienianą z redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego". Ukazuje kulisy współpracy z krakowskim periodykiem.
Emigracja polska-Francja
Iwaszkiewicz Jarosław-korespondencja
Listy polskie
Literatura polska-historia-Bobkowski Andrzej
Literatura polska-historia-Iwaszkiewicz Jarosław
Bobkowski Andrzej-korespondencja
Szkice polskie
Podróże
Bobkowski, Andrzej (1913-1961) - pamiętniki
Powojenne zapiski autora "Szkiców piórkiem", fragmenty dziennika pisanego we Francji w latach czterdziestych przed wyjazdem z Europy oraz w Gwatemali w latach pięćdziesiątych. Tom zamykają poruszające notatki z 1958 roku, pisane w obliczu postępującej choroby nowotworowej. Polecana dla miłośników literatury wspomnieniowej.
Autorka, obficie cytując archiwalia i wspomnienia, tworzy pasjonującą sagę rodzinną, w której odbija się dramat historii, ale także heroizm i cnoty obywatelskie minionych pokoleń.
Bibliografia, netografia na stronach 263-264. Indeks.
Od komika do ukraińskiego prezydenta – droga, którą przeszedł Wołodymyr Zełenski, nie była prosta. Odnosił spektakularne sukcesy i doznawał bolesnych porażek. Zdobywał gorących zwolenników i zaciekłych krytyków. Ale dopiero gdy po wtargnięciu Rosji do Ukrainy powiedział „Nie poddamy się” i został w Kijowie, zyskał status męża stanu. Stał się jednocześnie ikoną światowych mediów. Jego profile społecznościowe w ciągu tygodnia pobiły rekordy oglądalności i zebrały więcej fanów niż angielska królowa czy francuski prezydent. Jako przywódca kraju, w którym toczy się jedna z najcięższych wojen XXI wieku, jest symbolem jej bohaterów mniej znanych, choć równie odważnych, walecznych, nieugiętych i upartych.
Bibliografia, netografia na stronach 300-326. Indeks.
Książka Rafała Cekiery to opowieść o demonie polskiej niegościnności. Socjolog analizuje polityczną i medialną instrumentalizację kryzysu uchodźczego roku 2015. Nie ucieka od kwestii moralnych. Pyta, jak możliwe staje się wywołanie wielkiego strachu w fantomowym przebiegu kryzysu oraz jak dają się łączyć ostentacyjne chrześcijańskie deklaracje ideowe i jawna (lub ukryta) relatywizacja nauczania Kościoła katolickiego na temat uchodźców. (ks. prof. dr hab. Alfred Wierzbicki)
Biografie
Kultura polska - historia
Czapska M.-pamiętniki
Literatura polska-historia
Szkice polskie
Indeks.
Niedługie, gawędziarskie wspomnienia wybitnej eseistki i historyka literatury o ważnych postaciach kultury polskiej XX wieku. Refleksyjno-eseistyczna lektura dla zainteresowanych tematem.
Frankiewicz, Stefan (1940- ) - pamiętniki
Dyplomacja
Publicystyka polska
Papiestwo - Jan Paweł II (papież ; 1920-2005)
Jan Paweł II (papież ; 1920-2005) - biografia
Indeks.
Rozmowa rzeka ze świadkiem polskiego pontyfikatu - redaktorem naczelnym „Więzi”, ambasadorem w Watykanie, człowiekiem cieszącym się zaufaniem Jana Pawła II. Autor wspomina Papieża widzianego z bliska, w rozmowach prywatnych, często myślącego pod prąd.
Literatura polska-historia
Anegdoty polskie
Poezja polska
Indeksy.
Mieszanina literacko-obyczajowa, która powstała dzięki pasji historycznoliterackiej autora. W treści znajdziemy wiele zapomnianych anegdot, fraszek, wierszy historycznych, napisanych z humorem, świadczących o tym, jak kiedyś bawiono się literaturą. Są w tej książce liczne erotyki. Publikacja atrakcyjna, pozwala przywołać zapomniane nurty, dawny język polski, zagłębić się w historię w ujęciu literackim.
Wznowienie klasycznego studium o roli Żydów w kulturze polskiej autorstwa wybitnego eseisty i socjologa, mieszkającego od wojny w Nowym Jorku, zmarłego w roku 1983. „Książka Żydzi w kulturze polskiej" - czytamy we wstępie Czesława Miłosza - została napisana przez socjologa, który już czuł się polskim Żydem, nie wyniósł jednak urazu ze swoich lat w Polsce i dbał o jak największy obiektywizm.
Zbiór rozproszonych dotychczas w czasopismach i książkach zbiorowych szkiców wybitnego historyka XIX i XX wieku – Jerzego Jedlickiego (1930-2018). W książce tej Jedlicki podejmuje m.in. fundamentalną kwestię, na ile żyjący przedstawiciele jakiejś społeczności ponoszą moralną odpowiedzialność (nie winę, lecz odpowiedzialność) za czyny tejże społeczności, dokonane w poprzednich epokach? Podobnie jak w większych pracach, tak i w drobniejszych studiach Jedlickiego interesowały sposoby myślenia i odczuwania ludzi dawnych epok. Interesowały go też jednostki, w różnych okolicznościach stające przeciw prądowi opinii publicznej; fascynowały go problemy związane z peryferyjnym położeniem Polski w Europie w różnych epokach historycznych. Jedlicki potrafił łączyć talent literacki z pogłębioną refleksją historyczną, swe eseje adresował nie tylko do historyków, lecz do wszystkich zainteresowanych zjawiskami kulturowymi i społecznymi.
Publicystyka polska
Rak
Kaczkowski, Jan - pamiętniki
Rozmowa z młodym kapłanem, twórcą hospicjum stacjonarnego, organizatorem letnich warsztatów bioetycznych dla lekarzy i studentów medycyny, u którego kilka lat temu zdiagnozowano raka mózgu. Teraz, po operacji i kilku chemoterapiach nadal czynnie służy pacjentom hospicjum. Jak sam mówi, jest otwarty na cud, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby "dobrze przeżyć swoją śmierć".
Rzetelny i pełen empatii przewodnik i poradnik dotyczący opieki paliatywnej. Książka zawiera niezbędne informacje dla osób chorych oraz ich rodzin, wolontariuszy, personelu medycznego. Oparta na osobistych doświadczeniach publikacja wzywająca do pielęgnowania bliskości w relacjach z chorymi.
E-BOOK. Rzetelny i pełen empatii przewodnik i poradnik dotyczący opieki paliatywnej. Książka zawiera niezbędne informacje dla osób chorych oraz ich rodzin, wolontariuszy, personelu medycznego. Oparta na osobistych doświadczeniach publikacja wzywająca do pielęgnowania bliskości w relacjach z chorymi.
Prześladowania polityczne-PRL-historia
Polska Rzeczpospolita-historia
Polityka wewnętrzna-Polska
Publicystyka polska
Komorowski, Bronisław (1952- )-pamiętniki
Wywiad rzeka, w którym Bronisław Komorowski opowiada o losach swojej rodziny, ludziach i wydarzeniach, które go ukształtowały. Dużo miejsca poświęca swojej działalności opozycyjnej w okresie PRL.
Polska Ludowa-historia
Poezja polska
Kowalska, Anka (1932-2008)-pamiętniki
Opozycja-Polska-historia
Ruchy społeczne polskie- historia
Indeks.
Starannie skomponowany zbiór opowieści o komunistycznych czasach i ludziach tworzących KOR. To spójna opowieść o wydarzeniach poprzedzających założenie KOR-u, motywach kierujących decyzją o jego powstaniu (i decyzją pisarki o włączeniu się w jego prace), formach działalności jego uczestników i współpracowników oraz całej gamie represji stosowanych przez SB i MO.
Błyskotliwa opowieść o współczesnej Ukrainie. Powieść, której głównym bohaterem i narratorem jest Petro Majdan, ukraiński doktorant kulturoznawstwa, wyrafinowany intelektualista, jednocześnie korzeniami i sercem tkwiący głęboko w swej udręczonej Ojczyźnie. Od samego początku jest tu obecna Historia dziejąca się na naszych oczach. Proza gęsta, niełatwa w odbiorze.