Kronika obejmuje okres dziejów Polski od czasów bajecznych aż po 1271 (a może nawet 1273) rok. Rozpoczyna się prologiem, w którym autor zapowiada przedstawienie dziejów Polski ze szczególnym uwzględnieniem gesta et actus bellici, tzn. czynów wojennych książąt wielkopolskich. W tym samym prologu znalazło się długie objaśnienie nazwy Polaków-Lechitów - wstawka będąca etymologiczno-geograficznym wywodem o pochodzeniu i rozsiedleniu Słowian.
Publikacja składa się z dwóch części i jest przeznaczona dla osób przygotowujących się do zdawania egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Może ona także stanowić zbiór materiałów pomocniczych dla nauczycieli i studentów języka polskiego jako obcego.
Dramat o losie Prometeusza, dobroczyńcy ludzkości, który według niektórych wersji mitów ulepił człowieka z gliny, a potem, ulitowawszy się nad jego niedolą, ukradł dla niego ogień olimpijski i został za to ukarany wiekuistym cierpieniem.
Biografie
Kultura-socjologia
Homoseksualizm-historia
Psychologia homoseksualistów
Homoseksualne stosunki-socjologia
Zachowania seksualne-socjologia
Bibliogr. s. 365-377. Indeks.
Praca oparta na rezultatach badań, zawiera żywy i frapujący obraz tego, co jeszcze do niedawna uchodziło za "historię tajemną". Na publikację składają się prace historyków z dziewięciu krajów, poświęcone problematyce związków homoseksualnych na przestrzeni wieków. Ciekawa próba nakreślenia burzliwej historii, z której wyłoniła się współczesna społeczność gejowsko-lesbijska.
Po drugiej wojnie światowej Stany Zjednoczone odbierają Francji zaszczyt bycia literackim mocarstwem. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych krajobrazy prozy amerykańskiej ulegają widocznej przebudowie, a kolejne dziesięciolecia przynoszą coraz to ostrzejsze starcia tradycji z liberalizmem, realizmu z postmodernizmem, idealizmu z pesymizmem. Przestają mieć sens uświęcone sposoby jej oceniania, wypalają się przypisywane jej mity. Od Hemingwaya do powieści #MeToo proponuje szerokie spojrzenie na twórczość Amerykanów od zakończenia drugiej wojny światowej po czasy najnowsze. W kolejnych rozdziałach poznajemy ją pod kątem określonych nazwisk, jak pisarstwo Ernesta Hemingwaya, Williama Faulknera, Normana Mailera, Kurta Vonneguta, Dona DeLillo, Afroamerykanów i autorów pochodzenia żydowskiego, zjawisk literackich, jak postmodernizm, nowy realizm, feminizm, proza podróżnicza i imigrancka, czy motywów jak bunt, rodzina, amerykańskie wojny, przyroda i ekologia, a nawet duchy. Prof. Krzysztof Andrzejczak jest jedynym polskim amerykanistą literaturoznawcą, który pisze książki akademickie w formie zarysów wybranych zjawisk. […] Od Hemingwaya do powieści #MeToo […] to odzwierciedlenie jego wielkiej wiedzy na temat prozy amerykańskiej oraz jego niesłabnącej pasji badawczej i – a może przede wszystkim – czytelniczej. Myślę, że znajdzie ona szerokie grono czytelników. […] Z [jej] lektury skorzysta każdy, kto chce pogłębić swoją wiedzę o współczesnej literaturze amerykańskiej, bez względu na to, czy odbiorca posiada przygotowanie akademickie, czy po prostu czyta pisarzy amerykańskich dla przyjemności.
Autor przedstawia tezy narratywistycznej filozofii historii, analizuje kwestię historycznego przedstawienia oraz rozważa problem doświadczenia historycznego. Praca przede wszystkim dla studentów filozofii i historii.
Językoznawstwo
Dobro i zło - metafizyka
Pojęcia - logika
Myślenie - psychologia
Bibliogr. s. 311-332. - Indeks.
Omówiono bardzo szeroko zjawisko kłamstwa, fikcji i fałszu podając przykłady z literatury i życia codziennego. Książka porządkuje wiedzę i adresowana jest do studentów polonistyki i psychologii.
Książka stanowi próbę zrozumienia szczególnego typu sławy pisarzy, która wynika z pozornie sprzecznych źródeł uznania – popularności w kulturze masowej i środowiskowego prestiżu. Celebryci literatury zajmują problematyczną pozycję, gdyż łączą takie pola i formy kapitału, które powinny się wzajemnie wypierać, jednocześnie negocjując i wystawiając na próbę społeczną wiarę w sens i wartość sztuki oraz reguły obowiązujące w jej obrębie. Wymykają się tym samym tradycyjnym podziałom na autonomię i heteronomię, sztukę wysoką i popularną, gromadząc wiele odmiennych form kapitału i zmieniając je w prestiż kulturowy. Autor książki mierzy się zatem z szeregiem paradoksów, mitów i teoretycznych zawiłości, starając się wyjaśnić, jak różne i rzekomo przeciwstawne waluty, logiki i wartości działają w obrębie twórczości literackiej i jak zmienia to warunki akumulacji uznania. Jak przekonuje, prominentni twórcy zajmują centralną pozycję we współczesnym polu literatury i decydują o warunkach jego funkcjonowania. Nie są ciekawostką, marginesem czy wyjątkiem, działają raczej jak soczewka, w której skupiają się problemy najnowszej literatury w jej silnych związkach z mediami i ekonomią. Sławni autorzy uruchamiają najbardziej złożone układy relacji w sieciowej kulturze literackiej i inicjują największą liczbę transakcji między wszystkimi polami i formami kapitału, stanowiąc klucz do zrozumienia współczesnego przemysłu literackiego jako całości. Więcej nawet – pomagają zrozumieć szersze relacje kultury i ekonomii, złożoną mechanikę późnego kapitalizmu, sens inwestycji w sferę wolną od rynkowej ewaluacji i paradoksy ukryte w samym pojęciu wartości artystycznej. Pisarze-celebryci odsłaniają zasady funkcjonowania piramidy finansowej, jaką jest kultura, jednocześnie utwierdzając naszą wiarę w to piękne „nie-całkiem-oszustwo”.
Autor zajmuje się wpływem mediów na tożsamość w czasach powszechnej globalizacji. Książka zawiera próbę analizy nowoczesności z perspektywy antropologicznej, przekonująco pokazuje kryzys nowoczesności opartej na politycznym modelu narodowościowym, rolę mediów i masowych migracji w wyobrażeniowym kreowaniu tożsamości jednostek i grup. Praca napisana hermetycznym językiem i polecana głównie dla studentów antropologii.
Podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego dla młodzieży i osób dorosłych oparty jest na podejściu komunikacyjnym. W związku z tym początkowe lekcje rozwijają umiejętności rozumienia i mówienia, dopiero z czasem wprowadzana jest deklinacja. Taki układ ma zapewnić początkowe „rozgadanie” uczącego się i stopniowe porządkowanie jego wiedzy gramatycznej. Ponadto materiał prezentowany w podręczniku został skonstruowany tak, by prowokować uczących się do zabierania głosu, tworzenia wypowiedzi opartych na własnych przeżyciach, dyskutowania na temat stereotypów, wchodzenia w interakcję z innymi. Podręcznik obejmuje materiał językowy z poziomów A1–A2 (zgodny z ESOKJ).
Autor, świadomy przełomów, w których uczestniczy, podlegający emocjom i rozterkom końca wieku, szuka zrozumienia tego przełomu. Inwazji chaosu przeciwstawia w tym celu próbę porządkowania, a na utarte wyobrażenia o poetach XX wieku rzuca nowe światło. I tak np. u Majakowskiego odnajduje przeczucie postmodernistycznej gry z tradycją, u Przybosia Ś metafizyczne uniesienia, u Białoszewskkiego Ś romans z ojczyzną, u Różewicza Ś pasje krytycznoliterackie, zaś w analizie przekładu wiersza Szymborskiej Ś metaforę współczesnych sporów metodologicznych. W książce sporo jest autobiograficznych refleksji.