Sorting
Source
Katalog
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Publikacje naukowe
(3)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(6)
Branch
W51 (Bielskiego 3)
(1)
III Czytelnia Naukowa (Solidarności 90)
(5)
Author
Afek Joanna
(1)
Filiciak Mirosław (1976- )
(1)
Gawlikowski Krzysztof (1940- )
(1)
Gałka Jan (prawo)
(1)
Rudy Michał
(1)
Skurowski Piotr
(1)
Tomczak Marta
(1)
Tylkowski Marek
(1)
Wasiak Patryk
(1)
Ławacz Małgorzata
(1)
Łobacz Agnieszka
(1)
Year
2020 - 2025
(5)
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Subject
Afroamerykanie
(1)
Antropologia filozoficzna
(1)
Cywilizacja
(1)
Etyka
(1)
Filozofia chińska
(1)
Filozofia polityczna
(1)
Filozofowie
(1)
Gu, Hongming (1857-1928)
(1)
Komunikacja międzykulturowa
(1)
Konfucjanizm
(1)
Konstytucja
(1)
Kultura
(1)
Literatura amerykańska
(1)
Magnetowid
(1)
Moralność socjalistyczna
(1)
Performatywność
(1)
Prawa i obowiązki obywatelskie
(1)
Prawa zwierząt
(1)
Prawo konstytucyjne
(1)
Przestępstwo komputerowe
(1)
Rasizm
(1)
Rzeźnictwo
(1)
Socjalizm
(1)
Stosunki rasowe
(1)
Taśma magnetyczna
(1)
Tematy i motywy
(1)
Tożsamość osobista
(1)
Transformacja systemu społeczno-gospodarczego
(1)
Wierność
(1)
Wpływ i recepcja
(1)
Zwierzęta
(1)
Łowiectwo
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
2001-
(3)
1801-1900
(2)
1901-
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
2001-0
(1)
Subject: place
Chiny
(2)
Europa Zachodnia
(1)
Polska
(1)
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Biografia
(1)
Monografia
(1)
Praca zbiorowa
(1)
Domain
Historia
(2)
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
Filozofia i etyka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
Media i komunikacja społeczna
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(1)
6 results Filter
Book
In basket
Traktat o uśmiercaniu zwierząt / Michał Rudy. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Uniwersytetu SWPS, 2019. - 352 strony : ilustracje kolorowe ; 22 cm.
Bibliografia na stronach 337-349.
Publikacja na temat ochrony zwierząt w prawie krajowym (polskim), unijnym oraz administracyjnym. Autor omawia między innymi humanitarną ochronę zwierząt uwzględnianą lub pomijaną w normach religijnych i prawnych oraz regulacje z zakresu humanitarnej ochrony zwierząt jako dział przedmiotowy prawa administracyjnego. Przedmiotem zainteresowania są również kazusy z uśmiercania zwierząt oraz konieczność przyjęcia nowej ustawy o humanitarnej ochronie zwierząt.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 67819 (1 egz.)
Book
In basket
Bibliografia przy rozdziałach.
Praca zbiorowa omawiająca życie i problemy społeczeństwa chińskiego z punktu widzenia Chin, to jest z perspektywy rzadko przedstawianej przez zachodnie media. Autorzy zarysowują historię prasy chińskiej, ale przede wszystkim koncentrują się na realiach życia, przemianach społecznych i sprawach bulwersujących opinię publiczną opisywanych w prasie w drugiej połowie XX i XXI wieku.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 68809 (1 egz.)
Book
In basket
Bibliografia, netografia na stronach 350-379.
Monografia ta podejmuje zagadnienia związane z tożsamością rasową oraz hegemonią „białości”, będące w centrum dyskursu publicznego w Stanach Zjednoczonych. Autor przedstawia i analizuje nie zawsze wystarczająco dostrzegany wymiar rasy, jakim jest jej performatywność. Skupienie się na performatywnym aspekcie rasy nie oznacza pominięcia czy relatywizacji jej społecznych i kulturowych znaczeń ani niepamięci o cierpieniach i niesprawiedliwości doznanych w wyniku takich praktyk, jak kolonializm, niewolnictwo czy segregacja rasowa. Analiza performansu rasowego pozwala dostrzec istnienie pograniczy rasowych, „nieuznawanych” w społeczeństwie, którego naczelną zasadą była niesławna reguła „jednej kropli krwi” oraz konsekwencja w trzymaniu się zasad „białego” lub „czarnego” stylu bycia. Poznajemy formy maskarad (lub zachowań tak postrzeganych), które były w przeszłości określane jako „passing” (czyli „przejścia” na „białą” stronę granicy międzyrasowej) oraz inne napotykane dzisiaj formy „crossoverów” rasowych (takie jak imitacje i stylizacje na temat czarnej muzyki i kultury), niejako odwracających tradycyjny kierunek „przejścia” i nawiązujące do estetyki i praktyki „blackface”, czyli nakładania czarnej maski. Wiele uwagi poświęcone jest dekonstrukcjom (transgresjom) barier rasowych oraz zagadnieniom związanym z imitacją i zawłaszczaniem „czarności” – stanowią one ważny komponent szerszego spektrum problematyki związanej z konstrukcją hybrydowych i transgresywnych tożsamości, wykraczających poza tradycyjnie akceptowane taksonomie. W konkluzji autor wyraża przekonanie, że fundamentalna kwestia podziału rasowego nie traci nadal na ważności.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 73237 (1 egz.)
Book
In basket
Bibliografia, netografia na stronach 307-[317]. Indeks.
Biografia intelektualna Gu Hongminga, wybitnego chińskiego myśliciela przełomu XIX/XX w., pokazuje jego miejsce w historii myśli chińskiej i sporów ideowych tego czasu. Autor szczegółowo ukazuje drogę życiową bohatera i opisuje burzliwe wydarzenia społeczne i polityczne w państwie chińskim, które wpływały na jego poglądy i kształtowały jego spojrzenie na konfucjanizm i szerzej – na istotę cywilizacji zarówno chińskiej, jak i cywilizacji Zachodu. Gu Hongming jest wyrazistym przedstawicielem tej grupy intelektualistów chińskich, która twierdziła, iż ślepa implementacja wzorców zachodnich w miejsce chińskiej tradycji jest niewykonalna i ostatecznie szkodliwa dla Chin, wskazując, że konfucjanizm, choć doprowadził do zacofania Chin, pozostaje dla Chińczyków fundamentem nie tylko moralności, ale i samego człowieczeństwa. Biografia osadzona jest na szerszym tle procesów, jakie zachodziły w Chinach na przełomie XIX i XX wieku, oraz przedstawia postaci, które miały wpływ na drogę życiową Gu i jego poglądy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Bibliografia na stronach 237-254. Indeks.
Mirosław Filiciak i Patryk Wasiak napisali książkę niezwykle interesującą, erudycyjną, posiadającą dużą wartość poznawczą, poruszającą problematykę wbrew pozorom prawie nieznaną w polskim piśmiennictwie, łączącą cechy monografii naukowej i książki popularnej, oferującą czytelniczą przyjemność na różnych poziomach.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 72338 (1 egz.)
Book
In basket
Bibliografia na stronach 161-171.
Autor poddaje wykładni obywatelski obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, opisany w art. 82 Konstytucji RP. Kontestując dotychczasowe ustalenia doktryny prawa konstytucyjnego w zakresie przypisywanej temu obowiązkowi treści, autor sięga do polskiej tradycji ustrojowej, analizując poszczególne, kolejne polskie konstytucje celem ustalenia wyrażenia w nich obowiązku wierności oraz ustalenia rozumienia tego obowiązku przez ówczesną doktrynę prawa. W swoich analizach autor posiłkuje się zapisami posiedzeń Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego pracującej nad treścią Konstytucji RP w latach 1992-1997. Odwołanie się do tych prac ma na celu ustalenie, jakie treści wówczas wiązano z obywatelskim obowiązkiem wierności Rzeczypospolitej Polskiej oraz z pojęciami „Narodu” i „Rzeczypospolitej”. W części końcowej autor podsumowuje wcześniejsze ustalenia wraz z wskazaniem na wynikającą z nich wykładnię i znaczenie obywatelskiego obowiązku wierności Rzeczypospolitej Polskiej w Konstytucji RP.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 71251 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again